Jak przepisy naszego prawa chronią konsumentów przed nieuczciwymi praktykami właścicieli sklepów internetowych

24 listopada 2022 Działalność gospodarcza, Pracowe, Rentowny biznes, szkolenia unijne
Przedsiębiorca sprzedając klientom jakieś usługi czy towary zawiera z nimi umowę kupna sprzedaży. W pewnych sytuacjach taka umowa ma formę papierową, są na niej wyszczególnione wszystkie najważniejsze postanowienia i ograniczenia. Lecz przy zwykłej sprzedaży przeważnie nie spisuje się żadnych umów, więc w takiej sytuacji będzie obowiązywał regulamin sklepu, w jakim były zakupy.

Podpisywanie umowy

Autor: Dan Moyle
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku sklepów internetowych regulamin ten musi być widoczny w serwisie takiego sklepu, jeśli go nie ma, to właściciel może zostać ukarany. W przypadku handlu w sieci ważna jest również polityka prywatności, informacje o gromadzeniu i obrabianiu danych osobowych również powinny być ściśle napisane. Jednak nawet jeśli na sklepowej stronie znajdą się takie informacje, to bynajmniej to nie oznacza, że już jest wszystko w porządku (sprawdź więcej na temat polityki prywatności). Niestety właściciele firm nagminnie stosują zapisy, które zdecydowanie są dla nich korzystniejsze, a w znacznie gorszym położeniu stawiają konsumentów, którzy chcieliby tam coś kupić.

Na szczęście nasze prawo ogranicza coraz bardziej tego typu samowole przedsiębiorców, po licznych kontrolach i sporej ilości kar zapędy na łamanie w świadomy sposób zasad handlu zmalały dość sporo.

Jeśli podoba Ci się prezentowany tekst i chcesz zdobyć więcej informacji, to pomoże Ci odsyłacz do strony – tam odnajdziesz fascynujące informacje.

Lecz ze względu na ogromną ilość możliwych do pojawienia się zapisów trudno jest samemu ocenić, czy wszystko co zawiera regulamin jest prawidłowe. Z tego też powodu bardzo przydatny dla właścicieli sklepów internetowych, lecz również innych serwisów oferujących rozmaite usługi, jest klauzule niedozwolone rejestr . W nim są publikowane wszystkie znalezione klauzule i zapisy, które zostały oznaczone jako nielegalne. Przedsiębiorcy którzy chcą być pewni, że ich regulamin jest w porządku, powinni skontrolować jego zapisy także z takim rejestrem. Jeśli wyjdzie, że któryś z zapisów został już kiedyś zakwestionowany, to najlepiej zmienić go możliwie jak najszybciej. Jeżeli zapis taki będzie wykryty przez któregoś z kupujących, to właściciel takiego sklepu może przez to zostać ukarany wysokimi karami finansowymi.