Kontrola finansów jest priorytetowym aspektem działalności wszystkich przedsiębiorstw. Ciężko faktycznie wyobrazić sobie szefostwo firmy, która odnosi sukces rynkowy i pnie się w górę bez skutecznych analityczno-planowych decyzji. Rzadko kiedy sukces ekonomiczny jest skutkiem pokerowej zagrywki lub splotu przyjaznych warunków.

Problem podejmowania trafnej decyzji inwestycyjnej jest kwestią ciągle analizowaną przez ekonomię i rachunkowość i trenerów biznesowych w zakresie zarządzania finansami. Skuteczne zainwestowanie nie jest kwestią jedynie chwil, w których podejmujemy decyzję o dzieleniu pokaźniejszej kwoty na określony cel.
Decyzję o inwestycji podejmujemy pośród codziennych decyzji w pracy. Nieco więcej zajmuje rozważenie otworzenia nowej placówki, nowego biura, bazy firmy, czy też kupienia nowych akcesoriów. Całość jest przeważnie rozpatrywana z dwóch perspektyw – przeznaczanych kosztów względem potencjalnych korzyści. Odpowiednie, satysfakcjonujące szefa proporcje pieniężne stanowią o tym jak wygląda budżetowanie (więcej na ) w każdej firmie.
Jeśli chodzi o sam controlling narzędzia (oferta na stronie mamy między innymi controlling operacyjny, który koncentruje się na krótkim wymiarze działalności. Rachuby w tym controllingu, zwanym także operatywnym, nastawione są na regularne obserwowanie zysków i wydatków, regulowaniu relacji koszty-przychody.
Zorientowany na przyszłość, a z nią na ryzyko inwestycyjno-decyzyjne jest za to controlling ekonomiczny. Bierze się tutaj pod uwagę aktualną sytuację firmy jak i warunki w makrootoczeniu, w którym rzeczywiście się ona znajduje. Istotne są priorytety działania – gdy firma przechodzi kryzys wewnątrz lub większy, związany z otoczeniem, controlling staje się bardziej wymagający. Wszystkie narzędzia excelowskie oraz pozostałe z branży IT dają nam dużą porcję szczególnie istotnych danych, z których zarządcy czynią należyty użytek, zarówno jeśli chodzi o wewnętrzne finanse firmy, jak i zewnętrzne działania, które są nacelowane na rachunki kosztów inwestycyjnych. Controlling łączy dwie ekonomiczne sfery firmy: rachunkowość i zasoby przedsiębiorstwa z odśrodkowym zarządzaniem, skupionym wokół sterowania, planowania i organizowania.