Jak przepisy naszego prawa chronią konsumentów przed nieuczciwymi praktykami właścicieli sklepów internetowych

Posted on 28 lipca 2019Posted in Działalność gospodarcza, Pracowe, Rentowny biznes, szkolenia unijne
Przedsiębiorca sprzedając klientom jakieś usługi czy towary zawiera z nimi umowę kupna sprzedaży. W pewnych sytuacjach taka umowa ma formę papierową, są na niej wyszczególnione wszystkie najważniejsze postanowienia i ograniczenia. Lecz przy zwykłej sprzedaży przeważnie nie spisuje się żadnych umów, więc w takiej sytuacji będzie obowiązywał regulamin sklepu, w jakim były zakupy.

Podpisywanie umowy

Autor: Dan Moyle
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku sklepów internetowych regulamin ten musi być widoczny w serwisie takiego sklepu, jeśli go nie ma, to właściciel może zostać ukarany.

Jeżeli zaciekawił Cię ten post, bez wahania przeczytaj jeszcze inne warte zapoznania się (https://rozwodznim.pl/) materiały – z pewnością również Cię zaabsorbują.

W przypadku handlu w sieci ważna jest również polityka prywatności, informacje o gromadzeniu i obrabianiu danych osobowych również powinny być ściśle napisane. Jednak nawet jeśli na sklepowej stronie znajdą się takie informacje, to bynajmniej to nie oznacza, że już jest wszystko w porządku (sprawdź więcej na temat polityki prywatności). Niestety właściciele firm nagminnie stosują zapisy, które zdecydowanie są dla nich korzystniejsze, a w znacznie gorszym położeniu stawiają konsumentów, którzy chcieliby tam coś kupić.

Na szczęście nasze prawo ogranicza coraz bardziej tego typu samowole przedsiębiorców, po licznych kontrolach i sporej ilości kar zapędy na łamanie w świadomy sposób zasad handlu zmalały dość sporo. Lecz ze względu na ogromną ilość możliwych do pojawienia się zapisów trudno jest samemu ocenić, czy wszystko co zawiera regulamin jest prawidłowe.

Chcielibyśmy, aby nasze artykuły były interesujące. Z tego powodu będziemy szczęśliwi, jeśli nawet drobny komentarz z serwisu napisany waszą ręką trafi do nas.

Z tego też powodu bardzo przydatny dla właścicieli sklepów internetowych, lecz również innych serwisów oferujących rozmaite usługi, jest klauzule niedozwolone rejestr . W nim są publikowane wszystkie znalezione klauzule i zapisy, które zostały oznaczone jako nielegalne. Przedsiębiorcy którzy chcą być pewni, że ich regulamin jest w porządku, powinni skontrolować jego zapisy także z takim rejestrem. Jeśli wyjdzie, że któryś z zapisów został już kiedyś zakwestionowany, to najlepiej zmienić go możliwie jak najszybciej. Jeżeli zapis taki będzie wykryty przez któregoś z kupujących, to właściciel takiego sklepu może przez to zostać ukarany wysokimi karami finansowymi.