Jakim sposobem dobrze i prosto zarządzać biblioteką?

Posted on 11 września 2020Posted in Działalność gospodarcza, Rentowny biznes
Biblioteka to instytucja, której funkcjonowanie uzależnione jest od wielu różnorodnych czynników. Bez wątpienia w instytucji tej najważniejsi są czytelnicy, którzy pożyczają książki. Wielu osobom może się jednak wydawać, że kierowanie instytucją taką jak biblioteka jest zadaniem łatwym i nie wymaga dużo wysiłku. Tymczasem w zasadzie całe funkcjonowanie instytucji i jej istnienie zależy od metody zarządzania. Jest to ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy poziom czytelnictwa ciągle spada, a co z tym związane coraz mniej osób przychodzi do bibliotek.

w bibliotece

Autor: Ian Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby nimi kierujące muszą poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób skusić nowych czytelników do odwiedzenia, a wcześniejszych do dalszego korzystania. Istotnym elementem jest przykładowo dobry system identyfikacji wizualnej biblioteki, co w kraju zazwyczaj w dalszym ciągu jest pomijane, często z braku odpowiednich funduszy. Wymyślane są różnorodne akcje promocyjne, a także atrakcyjne wydarzenia w bibliotece, które przyciągają ludzi.

Tworzenie kolekcjiKażda biblioteka, w zależności od jej wielkości i typu, gromadzi piśmiennictwo innego rodzaju. Występują na przykład specyficzne rodzaje bibliotek, zbierających jedynie zbiory na jeden temat; są to tak zwane biblioteki fachowe. Natomiast biblioteki publiczne zazwyczaj udostępniają piśmiennictwo popularne, a w mneijszej ilości naukowe. Mitem jest pogląd części ludzi, którzy są zdania że biblioteka powinna brać wszystkie darowane pozycje. Bierze je wtedy, gdy są w dobrym stanie, a przede wszystkim gdy są zgodne z profilem instytucji. Ponadto bibliotekarze wiedzą, jakie tytuły są szczególnie pożądane z uwagi na popularność.

Kontrole
Podobnie jak w innych instytucjach, także w bibliotekach występuje obowiązek wprowadzania co pewien czas odpowiednich kontroli. Dotyczą one w dużej mierze wyposażenia biblioteki, czyli zarówno księgozbioru, jak również wyposażenia, w skład którego wchodzą przykładowo meble. Aktualnie do tego typu przedsięwzięć również stosuje się najnowsze technologie. Gdy trwa jest inwentaryzacja, program komputerowy (tu więcej: ewidencjamajatku.plmoże pomóc w szybkim i błyskawicznym jej sfinalizowaniu.