A jak jesteśmy zmuszeni wycenić coś kosztownego, jak działamy? Mamy z pewnością z tym problem. Lecz są sposoby

3 stycznia 2023 Działalność gospodarcza, Pracowe, szkolenia unijne
Czasem jest taka sytuacja, że jesteśmy zmuszeni wycenić coś, co z pozoru wydaje się nie do ocenienia. Tak z pewnością jest z firmą. Na co dzień o tym nie myślimy, lecz gdy pojawia się taka sprawa nie powinniśmy tłumaczyć się niewiedzą i brakiem narzędzi, musimy po prostu umieć to zrobić. Czemu jest tak to ważne i jak to przeprowadzić?

sprawdź

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
Potrzeba takiego zapewnienia zachodzi się najczęściej, gdy konkretny przedsiębiorca otrzymuje wstępną propozycję sprzedaży swojego przedsiębiorstwa. W tej chwili właściciel musi ocenić czy warunki, które zostały mu zaprezentowane są dla niego satysfakcjonujące. W tym właśnie sensie wycena przedsiębiorstw jest potrzebna. Każdy biznesmen myśli, ciekawe ile ta firma jest warta, a kwestia ta jest niezwykle ciekawa z wielu punktów widzenia. Każda firma jest odmienna, więc wycena firmy dla jednego przedsiębiorstwa może się różnić diametralnie od innej, nawet z tej samej branży. Odpowiedzialna jest za to wycena środków trwałych, ale nie tylko.

Z tym pojęciem można się spotkać przy odmiennych okazjach. Wycena przedsiębiorstwa jest na przykład typowym działaniem w trakcie wykonywania zmian struktur prawnych firm. Takie wyceny robi się też przy okazji sporządzania rozmaitych sprawozdań majątkowych, żeby wyznaczyć prawdziwą wartość aktywów. Wycena może być również elementem zabezpieczenia danego przez bank kredytu. Takie miano noszą nawet nieskomplikowane kalkulacje dla porównania osiągnięć własnej firmy w porównaniu do rezultatu czy wartości spółek giełdowych.

Absorbuje Cię tematyka omawiana w tym wpisie? Przeczytaj ponadto także inne podobne treści – po prostu wejdź tu.

Co ważne, tak naprawdę wartość firmy możemy szacować w różny sposób, zaś istotną kwestią zawsze jest nasz cel.

przedsiębiorca

Autor: Benjamin Linh VU
Źródło: http://www.flickr.com
Mamy szansę stwierdzić, że całkiem różnie wyznacza się wartość przedsiębiorstwa dla celów księgowo-podatkowych,odmiennie w procesie wprowadzania akcji do obrotu giełdowego. Odmienne również będzie postępowanie, kiedy mamy okazję  uzyskać dla spółki inwestora strategicznego. Tak więc, jest mnóstwo potrzebnych elementów procesu sprzedaży firmy, na które należy zwracać uwagę. Posiadając tą wiedzę możemy przyznać, że sposobów oceniania firmy jest bardzo wiele, jednak dla celów transakcyjnych można zastosować trzy grupy sposobów. są to sposoby porównawcze, majątkowe oraz dochodowe.