Ochraniaj swój znak towarowy – nie zapomnij o jego zgłoszeniu

27 czerwca 2023 Działalność gospodarcza, Pracowe, Rentowny biznes, szkolenia unijne
Znak towarowy pozwala na odróżnienie towaru czy usługi. Jest to niezwykle istotny czynnik w licznych branżach. Jednak trzeba pamiętać o powzięciu konkretnych działań, które mają za zadanie prawną ochronę wskazanego czynnika. W dalszym fragmencie artykułu zostaną zademonstrowane zasadnicze informacje dotyczące zarejestrowania takiego znaku. Okazuje się bowiem, że bynajmniej nie będzie to takie łatwe.

ludzie podcxas spotkania biznesowego

Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Rejestracja znaku towarowego będzie szalenie ważną czynnością, jaka pozwoli zabezpieczyć interesy przedsiębiorstwa. Za opisywany znak uznaje się wszelkie terminy lub motywy graficzne, które zezwalają na wyróżnienie produktu. Upraszczają one życie nie tylko przedsiębiorstwom, lecz w szczególności konsumentom. Zezwalają na kształtowanie wizerunku oraz ugruntowywanie swojej pozycji na rynku – sprawdź ofertę kancelarii Wiński.

Zatem tak kluczowe będzie, by taki symbol był prawnie monitorowany – tak by nie być narażonym na jego plagiat. Powinno się wszelako pamiętać, iż procedura rejestracji może nieco potrwać. W pewnych przypadkach może przedłużyć się nawet do kilkunastu miesięcy.

Pierwszym krokiem będzie zdobycie rzetelnej i fachowej informacji odnośnie opisywanego procesu. W dalszym ciągu nastąpić powinno samo opracowanie symbolu. Powinien on być aż tak ciekawy, aby przyciągać atencję klienta oraz zapadać mu w pamięć na stałe. W następnej kolejności trzeba przygotować wykaz towarów lub usług, których będzie on dotykał. W następnym kroku powinno się zweryfikować, czy występuje sposobność jego zarejestrowania – czy na pewno nikt już się nim nie posługuje.

Później wypisuje się formularz oraz opłaca się obligatoryjną zapłatę. Pamiętajmy, że rejestracja znaku towarowego może odbyć się poprzez samodzielne dostarczenie formularza – bądź też z zastosowaniem Internetu. Da się też przesłać formularz pocztą. Następnie po upływie określonego czasu, znak towarowy zostanie ogłoszony.

Jednak nie oznacza to, iż decyzja jest wiążąca – do takiego momentu może zejść jeszcze kilkanaście miesięcy. Zauważalne jest więc, iż proces rejestracji nie należy do prędkich. Jeżeli jednak pojawiły się pewne problemy, warto zasięgnąć prawo karne w Zabrzu od od najbliższego rzecznika patentowego.